Zakynthos

Zakynthos patří mezi Jónské ostrovy. Pokrývá plochu 410 km2 a jeho pobřeží měří 123 km. Pojmenován byl podle Zakyntha, syna mytického vládce Dardana.

Ostrov značně poničilo zemětřesení, ke kterému došlo 12. srpna roku 1953. Jeho epicentrum se nacházelo na jižním konci sousedního ostrova Kefalonia, který byl zničen taktéž. Nejsilnější byl třetí otřes, dosahující 7,3 stupně Richterovy škály. Stát zůstaly pouze tři budovy (budova Národní banky, katedrála sv. Dionýsa a kostel sv. Mikuláše). Při následující přestavbě měst bylo dbáno na využití přísných protiotřesových opatření, díky nimž další silná zemětřesení nezpůsobila na ostrově tak závažné škody.

Krajina ostrova Zakynthos je různorodá, na jihovýchodě najdete úrodné pláně, na západě zase hory a strmé útesy při pobřeží. Díky mírnému středomořskému klimatu s častými srážkami v zimním období se zde daří pěstování plodin (zejména oliv, hroznového vína a citrusových plodů). Na jihozápadě ostrova se rozkládá Národní mořský park, ve kterém žije ohrožený druh želvy karety obecné (caretta caretta).

Město Zakynthos je spojeno trajektem s městem Kyllini na řecké pevnině i s hlavním městem ostrova Kefalonia, Argostoli. Za návštěvu jistě stojí záliv Navagio (nebo také Shipwreck), který je známý svou izolovanou pláží, i tzv. Modré jeskyně. Na moře je krásný výhled zejména ze západního pobřeží ostrova. Jižní část Jónského moře zase můžete pozorovat z horské vesničky Keri.