Kefalonia

Kefalonia je s rozlohou cca 780 km2 největším z Jónských ostrovů. Leží na západním pobřeží Řecka. Jejím hlavním městem je Argostoli, ve kterém žije třetina všech obyvatel Kefalonie. Další třetina obývá druhé největší město, Lixouri.

Kefalonia leží v srdci zemětřesné zóny a každý rok zde dochází k mnoha menším otřesům. K velkému zemětřesení však došlo v roce 1953. Zničilo všechna města s výjimkou města Fiscardo, které se nachází na severu ostrova.

Nejvyšší horou ostrova je Mount Ainos, dosahující výšky 1628 m. Její vrchol pokrývá jedle řecká (Abies Cephallonica). Na západě a severozápadě Kefalonie se rozkládá pohoří Paliki, ve kterém je umístěno právě město Lixouri. Mezi další zdejší hory patří např. Gerania nebo Agia Dynalti. Zajímavostí ostrova jsou jeskyně Melissani a Drogarati.

Hlavním zdrojem příjmu místních obyvatel je chov zvířat a pěstování oliv, obilí a zeleniny. Zelenina se pěstuje většinou na pláních, které však pokrývají pouze 15 % plochy ostrova. Zbytek krajiny je hornatý a vhodný pouze pro chov koz. Méně než čtvrtina země poskytuje ornou půdu.

Kefalonia je navštěvována turisty z celého světa a zejména Italy, kteří sem mají blízko. Nejčastěji návštěvníci pobývají v Lassi (letovisko leží pár kilometrů od Argostoli) a jeho okolí nebo v obcích Skala a Katelios. Jejich počet se významně zvýšil po roce 2001, kdy zde byl natočen film Mandolína kapitána Corelliho. Hlavní turistickou atrakcí je známá pláž Myrtos, která několikrát zvítězila v anketě o nejkrásnější pláž v Řecku.