Ostrov Kythira sice patří mezi Jónské ostrovy, administrativně však spadá pod kraj Attika (i když je od ostatních částí tohoto kraje značně vzdálen). Leží naproti jihovýchodnímu výběžku Peloponéského poloostrova. Jedná se o strategickou polohu, které bylo po staletí, kdy námořní doprava byla hlavním prostředkem přepravy, využíváno. Až do poloviny 19. století byla Kythira hojně navštěvována obchodníky, námořníky i dobyvateli různých národností, což se projevilo na zdejší architektuře, tradicích a zvycích.
Ostrov Kythira má rozlohu cca 280 km2. Typický je pro něj nerovný, hornatý terén se strmými skalnatými útesy a hlubokými zálivy. Při pobřeží se nachází mnoho pláží, ale jen zhruba polovina z nich je přístupná autem.
Ekonomika ostrova je postavena na turistickém ruchu. Hlavní turistická sezóna zde začíná na konci května a končí v polovině září. Během této doby (zejména v srpnu) se počet obyvatel ostrova až ztrojnásobí. Pouze pět vesnic na ostrově leží při pobřeží (Platia Amos, Agia Pelagia, Diakofti, Avlemonas a Kapsali). Kythira je známa svým nočním životem, jehož centrem je právě město Kapsali, umístěné na jižním konci ostrova. V letních měsících se ve vesničkách konají tradiční taneční zábavy a festivaly. Největším z nich je festival „Panagia“ v městečku Potamos, který se každoročně koná 15. srpna, a festival vína v obci Mitata (první pátek a sobota v srpnu).
Kythira se nachází na území s vysokou seismickou aktivitou, v minulosti byla často epicentra umístěna přímo na ostrově nebo v jeho blízkém okolí. K dosud největšímu zemětřesení na tomto území došlo v roce 1903 (poblíž obce Mitata). Způsobilo rozsáhlé škody i ztráty na životech. Na začátku 21. století byly 4. 11. 2004 zaznamenány otřesy o síle 5,6 a 5,8 stupňů a 8. 1. 2006 o síle 6,9 stupňů Richterovy škály. Posledně jmenované zemětřesení bylo tak velké, že ho zachytili i v Itálii, Egyptě a Jordánsku.