Lefkada patří mezi Jónské ostrovy. Leží na západním pobřeží Řecka. Jejím hlavním městem je město Lefkada, ležící na severu ostrova. Největším letoviskem na ostrově je Nidri, ze kterého je krásný výhled na přilehlé ostrůvky (Madouri, Skorpios, Skorpidi a Sparti) i řeckou pevninu.  20 km jižně od něj se nachází Vasiliki – windsurfingové centrum. Odtud se lze trajektem dostat do Kefalonie nebo na Ithaku. Jižně od Vasiliki najdete mys Lefkas. Ze zdejších, 30 metrů vysokých, útesů údajně skočila z nešťastné lásky básnířka Sapfó. Na východním pobřeží, severně od Nidri, se nacházejí malá letoviska Lygia, Nikiana a Perigiali.

Na jihozápadě ostrova se rozkládá jedna z neslavnějších pláží Řecka i celé Evropy - Porto Katsiki. Název v překladu znamená „kozí přístav“, to kvůli tomu, že pouze kozy se dříve na toto místo mohly dostat. Fotogenická pláž jako by byla navržena architektem – nachází se v oblouku, který vytvářejí zdejší pískovcové skály. Malebnost tomuto místu dodává i průzračně čisté, azurově zbarvené moře. Pláž leží 35 km od města Lefkada poblíž vsi Athani. Lze se sem dostat autem nebo využít lodní dopravy z Nidri či Vasiliki.

Pro ostrov Lefkada je typické středomořské klima, charakterizované horkými a slunečnými léty a mírnými zimami s častým výskytem srážek. Zdejší podnebí se liší od klimatu jiných Jónských ostrovů, a to kvůli termickým větrům, které v některých částech ostrova mohou nabývat vysoké intenzity. Díky nim je ostrov windsurfingovým rájem.